Srpsko – hrvatski odnosi: Dvadeset godina poslije rata u Hrvatskoj
U idiličnom okruženju Golubića, Hrvatska, od 23. do 25. kolovoza 2011. godine, održan je četvrti po redu znanstveni skup pod nazivom “Srpsko – hrvatski odnosi: Dvadeset godina posle rata u Hrvatskoj”. Organizirao ga je Centar za istoriju, demokratiju i pomirenje (CHDR), a okupio je stručnjake iz Srbije, Hrvatske i Sjedinjenih Američkih Država.
Glavna tema skupa bila je analiza trenutnog stanja srpsko-hrvatskih odnosa, dvadeset godina nakon završetka rata između ove dvije zemlje. Organizatori skupa, Darko Gavrilović iz CHDR-a i Janko Veselinović kao domaćin, postavili su temelje za duboko promišljanje o putu koji su ove dvije zemlje prošle od završetka sukoba.
Znanstvenici su se okupili s ciljem da dublje razumiju dinamiku odnosa između Hrvatske i Srbije, kao i da identificiraju izazove i prilike za daljnje poboljšanje suradnje. Analizirajući političke, društvene i kulturne aspekte, sudionici su raspravljali o napretku koji je postignut, ali i o preostalim izazovima koji stoje pred obje zemlje.
Jedan od ključnih zaključaka skupa bio je naglasak na potrebi za daljnjim dijalogom i suradnjom, te za prevladavanjem predrasuda i negativnih percepcija koje su ostale iz ratnog razdoblja. Istaknuto je da je izgradnja međusobnog povjerenja i razumijevanja ključna za izgradnju stabilnih i prosperitetnih odnosa.
Važno je istaknuti da su srpsko-hrvatski odnosi kompleksni i da zahtijevaju dugotrajan i predan rad svih strana. Međutim, skup je poslužio kao platforma za konstruktivnu raspravu i razmjenu ideja, te kao poticaj za daljnje napore ka izgradnji boljih odnosa između Hrvatske i Srbije.
U zaključku, skup “Srpsko – hrvatski odnosi: Dvadeset godina posle rata u Hrvatskoj” predstavljao je važan korak naprijed u procesu pomirenja i izgradnje boljih odnosa između dvije zemlje. Njegova važnost leži u poticanju otvorenog dijaloga, razumijevanja i suradnje, te u podizanju svijesti o važnosti izgradnje mira i stabilnosti u regiji.
Naučni radovi sa skupa "Srpsko – hrvatski odnosi - Dvadeset godina posle rata u Hrvatskoj" u PDF formatu:
- Elazar Barkan: Reconciliation beyond subjective histories
- Filip Škiljan: Bošnjaci/Muslimani na Kordunu 1991. i dvadeset godina kasnije – studija slučaja
- Vesna Ivanović: Izbjeglice – dvadeset godina poslije
- Davor Pauković: Priprema rata: Proslava 600. obljetnice Kosovske bitke kod Knina u srpnju 1989.
- Janko Veselinović:Ostvarivanje manjinskih i statusnih prava Srba u Republici Hrvatskoj i Hrvata u Republici Srbiji sa aspekta Evropskih integracija ovih dveju zemalja
- Darko Gavrilović, Nemanja Dukić: Politički, ekonomski i međunarodni faktori koji su uticali na razbijanje Jugoslavije
- Igor Graovac: Prilozi o raspadu druge Jugoslavije na skupovima dijaloga povjesničara/istoričara
- Dragutin Babić: Etnonacionalizam, rat i sjećanje: za kakvu kulturu sjećanja?
- Saša Marković: Diskurs o nacionalnom identitetu Srba u Hrvatskoj početkom 90-tih godina prošlog veka
- Ivan Balta: Promjene u školskom sustavu za srpsku narodnosnu zajednicu u Hrvatskoj (1991-2011) s posebnim osvrtom na nastavu povijesti i na školske sustave u Hrvatskoj u 19. i 20. st.
- Snežana Besermenji, Dragana Radić, Tatjana Pivac: Ratno stradanje vrela evropske civilizacije – Vukovara
- Constantin Goschler: The German-Israeli Restitution Agreement: A Precedent for Historical Justice?
- Ranka Gašić: Osvrt na ulogu srpskih intelektualaca u događajima oko raspada SFRJ
- Dinko Gruhonjić: Presuda Gotovini – Karakter rata u Hrvatskoj kroz medijsku prizmu, 20 godina posle
- Mira Radivojević: Raspad Jugoslavije u udžbenicima istorije
- Drago Župarić: Razmatranja predstavnika zagrebačkih Srba o prekograničnoj suradnji Srba u Hrvatskoj sa Srbijom
- Tatjana Pivac, Igor Stamenković, Snežana Besermenji, Ivana Blešić: Mogućnost povezivanja pograničnih regija Srbije i Hrvatske na primeru razvoja vinskog turizma grada Iloka