Na nedavno održanom međunarodnom skupu u Golubiću, Republika Hrvatska, istaknuti su povijesni i politički aspekti odnosa između Hrvatske i Srbije. Sudionici skupa uključivali su povjesničare, sociologe, kulturologe i politikologe iz obje zemlje, a posebno je bila važna prisutnost političkih predstavnika Srba u Hrvatskoj i Hrvata u Srbiji, kao i vodećih političara iz obje države.
Nastavak dijaloga kroz znanstveno istraživanje
Ovogodišnji skup nastavak je dugogodišnjeg napora za očuvanje dijaloga između Hrvatske i Srbije, kako na znanstvenoj, tako i na političkoj razini. Organizacija ovakvih skupova ključna je za razgovor i razumijevanje među javnošću i političarima.
Povezivanje kroz kulturu i politiku
Skup, održan od 22. do 25. kolovoza 2010. godine, pokazao je značajan doprinos kulturnih i političkih aktera u jačanju hrvatsko-srpskih odnosa. Kroz znanstvene radove, političke sporazume te filmska ostvarenja dotaknute su ključne teme koje se odnose na poboljšanje međusobnog suživota.
Zajednički zaključci i daljnje smjernice
Na završnoj generalnoj sesiji sudionici su donijeli zajedničke zaključke i predložili daljnje smjernice za istraživački rad i političku suradnju između dviju zemalja. Naglasak je stavljen na potrebu za daljnjim istraživanjem povijesti političkih odnosa te za jačanjem kulturne suradnje kao osnove za izgradnju povjerenja među narodima.
Izazovi i prepreke
Iako je postignut napredak u političkim odnosima između Hrvatske i Srbije, ostaju otvorena pitanja koja zahtijevaju brzo rješavanje. Pitanja poput povratka izbjeglica, suđenja za ratne zločine te zaštite manjinskih prava trebaju biti prioriteti u daljnjem dijalogu i suradnji.
Zaključak
Ovaj skup predstavlja važan korak ka izgradnji stabilnih i prosperitetnih odnosa između Hrvatske i Srbije. Nastavak dijaloga, istraživanje prošlosti te jačanje kulturnih veza ključni su za izgradnju bolje budućnosti za sve stanovnike regije. Okupljeni političari i znanstvenici složili su se da je zajednički rad i suradnja neophodni koraci ka stvaranju povjerenja i pomirenju među narodima.
Naučni radovi sa skupa "Hrvatsko – srpski odnosi u 20. veku - politička i kulturna saradnja" u PDF formatu:
- Darko Gavrilović: Jugoslovenski partizanski film u Srbiji i Hrvatskoj
- Filip Škiljan: Djelovanje Srpskog kulturnog društva “Prosvjeta” od 1993. do 1997. godine
- Jasmina Stojanović: Saradnja i razmena u oblasti kulture između Srbije i Hrvatske od raspada bivše države
- Davor Pauković: Politički odnosi Hrvatske i Srbije – između europskih integracija i povijesnog nasljeđa
- Janko Veselinović: Pravni i politički aspekti otvorenih manjinskih i drugih međudržavnih pitanja između Srbije i Hrvatske i priključenje Evropskoj uniji
- Snežana Besermenji: Uloga subindikatora evokativnosti u zbližavanju Hrvata i Srba na primeru rodne kuće bana Josipa Jelačića
- Zoran Đerić: Srpsko-hrvatske filmske ko/produkcije u XXI veku
- Mitja Velikonja: Povratak otpisanih – Emancipatorski potencijali jugonostalgije
- Vjekoslav Perica: Labuđi pjev civilne religije titoizma
- Dinko Gruhonjić: Mediji i suočavanje s prošlošću – Kako dalje?
- Mira Radivojević:Nekoliko slika iz saradnje Milana Rakića i Milana Ćurčina